Bir Taraftarın Maç Günlüğü

Sarp Terzioğlu – Serkan Neşat Soylu Blog: Gecekondu 1910 / Comd 357 Multimedia Journalism Bahar 2019-2020 Multimedia Final Projesi

Tekrardan merhabalar gururlu şehrin güçlü çocukları. Ülkemizin korona virüs ile mücadele ettiği bu dönemlerde hepimiz dışarılarda gezmeye, birlik ve beraberliğe, arkadaşlarla içilen bir kahveye hasret kaldık. Ancak eminiz ki Gecekondulular her şeyden çok meşin yuvarlağın peşinde koşan takımları Ankaragücüne hasret kaldılar. Bizde bu özlemi biraz da olsa giderebilmek ve size de bu anları yaşamış gibi hissettirebilmek adına bir Gecekondulu maç öncesinde, maç esnasında ne yapar, stadyumda hangi besteler söylenir, stadyumdaki hangi blok Gecekondu taraftar grubuna aittir gibi soruları oldukça canlı videolar ve fotoğraflar ile cevaplayacağız.Sizi futboldan uzak kaldığımız bu günlerde içinizi ısıtacak ve inanıyoruz ki Ankaragücü sevdalısı olmaya yönlendirecek harika fotoğraflar ve videolar ile baş başa bırakıyoruz. Oynat bakalım…

Maç Öncesinde Sizleri Neler Bekliyor ?

İlk olarak Gecekondu taraftar gruplarının maç öncesinde yaptıkları şeylerden bahsedelim. Gecekondu üyeleri , hepsi olmasa da büyük bir kısmı, maçtan 2-3 saat önce Eryaman Stadyumu etrafında bulunan Eryaman Parkında maç moduna girmek adına toplanırlar. Burada ekipçe bir şeyler yenilip içilerek Ankaragücü marşları ve Gecekondu üyelerinin yazmış oldukları besteler hep bir ağızdan söylenir. Maça 1 saat kala diğer Ankaragücü taraftarları ile stadyuma doğru yürüyüşe geçilir. Bu esnada söylenen marşlar aslında karşı takıma bir göz dağı verme niteliğindedir.

Maç Esnası ve Gecekondu Tribünü

 Stadyum içinde bütün gruplar kendi bloklarına ayrılır.Gecekondu tribün grubu kale arkası denilen bloklarda yerlerini alırlar ve şanlı Başkent maça çıkmadan hep bir ağızdan marşlar söylenmeye başlanır. Artık şu hayaller gerçek olmalı, taraftarın hep seninle, bir insan bir takımı böylesine sever mi, buralar hep köy kasaba ve iyi günüde kötü gününde belli başlı söylenen marşlar arasındadır. Diğer taraftar grupları ile koordineli bir şekilde söylenen marşlar, 90 dakika hiç susmadan devam eder. Takımları gol attığında ise hep bir ağızdan golü atan oyuncunun ismi ve soyadı bağırılır. Haydi bu marşlara, Gecekondunun içinden ve dışından çektiğimiz videolarla, kulak verelim.

100 Yıl Dile Kolay…

1910 yılında kurulan Ankaragücü takımı için 2010 yılında, 100. yılları anısına bir marş yazılmıştır. Bu marş Ankaralı ve Ankaragüçlü bir çok sanat sever tarafından yorumlanmış ve dinleyenlerine sunulmuştur. Stadyum da bazı zamanlar maç öncesi bazı zamanlar da Ankaragücü gol attıktan sonra çalınmaktadır.

Gecekondu tribünü için her beste her marş farklı anlamlar içermektedir ancak Gecekondu basın sözcüsü Ferhat abimiz ile yaptığımız röportaj sonrası, kendileri için en anlamlı olan bestenin deplasmana giderken geçirdikleri trafik kazası sonucu kaybettikleri Eren ve Mert kardeşlerine yazdıkları beste olduğunu söylüyor.AYIRAMAZ ÖLÜM BİLE, EREN VE MERT KALBİMİZDE!

Maç Sonu Yaşananlar

​Takımın galip veya mağlup olmasına bakılmadan maç sonu tüm Ankaragüçlü futbolcular kale arkası bloğuna gelip üçlü çektirmesi için çağırılır. Ankaragücü yönetim kurulu değişmeden önce yapılan maçlarda genelde takım kaptanı Mert Erdoğan, oooo 1 2 3 diyerek Gecekondu tribününe koşar ve taraftarıyla kucaklaşırdı. Yönetim kurulunun değişmesiyle kaptanlık görevi Bayram Olguna devredildi ancak maçların iptal olması nedeniyle kendisini henüz üçlü çektirirken göremedik.

Güçlü 3’lü Deplasman Yolunda

Gecekondu marşları kadar karakterleri de efsaneleşmiş ve Ankaragücü tarihine isimlerini altın harflerle yazdırmışlardır.Blogumuzda daha öncede hikayelerini paylaştığımız, Ankaragücü ile yollarının nasıl kesiştiğini anlattığımız bu efsaneler Reis Ali İmdat , Serhat ve Ferhat ikizler hala daha yer, zaman ve mekan farketmeden deplasman dahil her maça giderler. Şimdi biraz da onların deplasman maçlarındaki anılarına göz gezdirelim.

Ayrılık Acı Bir Şey…

 Aslında maç anında yaşananları, maç içindeki dayanışmayı ve binlerce kişinin hep bir ağızdan aynı şeyleri bağırarak söylemesinin hissettirdiği şeyler kelimeler ile anlatılamaz. Ancak, biz elimizden gelenin fazlasını yapmaya çalışarak sizlere 15.000 kişilik koca bir aile olan Gecekonduyu tanıtmaya çalıştık. Umarız faydalı olmuş ve sizin de Gecekondu sevdalısı olmanızı sağlamışızdır. Birbirimizden ayrılmadan sizinle son bir video daha paylaşmak istiyoruz ve bu video daha önce anketini de paylaştığımız bütün Ankaragücü taraftarlarının özlemini duyduğu 19 Mayıs Stadyumunun veda videosu. 19 Mayıs Stadyumuna veda etmiş olabiliriz fakat 19 Mayıs ruhu hala bizim ve büyük Ankaragücü tarftarlarının içinde yaşıyor. Burada birbirimizden ayrılıyor olabiliriz ama hepinizi stadyumumuzda omuz omuza besteler söylemeye davet ediyoruz. Sağlıcakla kalın gururlu şehrin güçlü çocukları. İyi seyirler dileriz, Ayrılık acı bir şey…